W Krakowie powstaje grupa wsparcia dla przyszłych mam z cukrzycą

Opublikowano: 10-06-2019

Wróć do spisu artykułówW Krakowie powstanie grupa wsparcia dla kobiet w ciąży z cukrzycą i ciążą w cukrzycy. Przed Tobą trudy borykania się z chorobą oraz macierzyństwo? Przyjdź 18 czerwca 2019 roku o godz. 16.30 do sali szkoleniowej Poradni Diabetologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie przy ul. Kopernika 15.

Spotkanie poprowadzi mgr Dominika Sarna-Palacz, psycholog, psychoterapeuta, mama i jednocześnie diabetyk. Potrwa ono od godz. 16.30 do 18.00. Więcej informacji można uzyskać pod numer telefonu 795 207 703.

Zachęcamy również do przeczytania niezwykle interesującego wywiadu z doc. Katarzyną Cyganek na temat terapii pompowej w ciąży. Oto jego fragment.

W jaki więc sposób kobieta z cukrzycą typu 1 powinna się przygotować do ciąży?

Doc. Katarzyna Cyganek: Przede wszystkim zalecany jest pomiar hemoglobiny glikowanej, która pokazuje, czy cukrzyca jest prawidłowo leczona, ocena przewlekłych powikłań i wdrożenie kwasu foliowego. Wynik poziomu hemoglobiny glikowanej powinien być niższy od 6,5%. U zdrowych osób jest to ok. 5%, ale u kobiet z cukrzycą zadowalamy się wynikiem poniżej 6,5%, a w ciąży poniżej 6%. Glikemie zaś u takiej pacjentki powinny się mieścić w przedziale 70-140 mg/dl. Wiąże się to z tym, że kobieta musi często badać cukry - przed i 2 godziny po posiłku, przed spaniem i często również w nocy. Jeśli więc spożywamy 3-4 posiłki w ciągu dnia, to łącznie takich pomiarów trzeba wykonać ok. 10-12. 

Cały wywiad do przeczytania tutaj.
 

W Krakowie powstanie grupa wsparcia dla przyszłych mam

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: mojacukrzyca.org

Back to top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Rozumiem