Cukrzyca - zmiany na liście leków refundowanych od 1 maja 2019 r

Opublikowano: 10-06-2019

Wróć do spisu artykułów 

Miniterstwo Zdrowia

Nowe Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 30 kwietnia 2019 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 maja 2019 r. przynosi korzystne zmiany dla pacjentów. Refundacją objęto preparaty stosowane w leczeniu cukrzycy (insulina Tresiba) oraz w leczeniu różnych postaci białaczki, a także preparat zastępujący mleko, stosowany w żywieniu niemowląt i małych dzieci.

Od 1 maja pacjenci będą mieli zapewniony dostęp do kolejnego rodzaju insuliny.

Długo działający analog insuliny ludzkiej Tresiba FlexTouch (insulina degludec) objęto refundacją w leczeniu cukrzycy typu 1 u dorosłych; cukrzyca typu 2 u dorosłych pacjentów leczonych insuliną NPH od co najmniej 6 miesięcy i z HbA1c większą lub równą 8% oraz cukrzycy typu 2 u dorosłych pacjentów leczonych insuliną NPH od co najmniej 6 miesięcy i z udokumentowanymi nawracającymi epizodami ciężkiej lub nocnej hipoglikemii oraz cukrzyca o znanej przyczynie. Pacjent zapłaci 102,73 zł za 3 wstrzykiwacze po 3 ml (200 jednostek na ml).

Tresiba Penfill (insulina degludec) będzie refundowana we wskazaniu cukrzycy typu 1 u dorosłych, cukrzyca typu 2 u dorosłych pacjentów leczonych insuliną NPH od co najmniej 6 miesięcy i z HbA1c większą lub równą 8% oraz cukrzycy typu 2 u dorosłych pacjentów leczonych insuliną NPH od co najmniej 6 miesięcy i z udokumentowanymi nawracającymi epizodami ciężkiej lub nocnej hipoglikemii oraz cukrzyca o znanej przyczynie. Pacjent zapłaci 87,69 zł za 5 wkładów po 3 ml (100 jednostek na ml).

Więcej o insulinie Tresiba znajdziesz tutaj.

Spadła również cena insuliny Apidra 10 ml z 23,99 zł na 23,88 zł (o 11 groszy) oraz Apidra we wkładach Optipen z 32,68 zł na 32,52 zł (o 16 groszy).

Ceny pasków testowych do pomiarów cukru we krwi zasadniczo pozostają bez zmian. Zmienia się odpłatność pacjenta, w cukrzycy typu 1 oraz pozostałych typach cukrzyc wymagających co najmniej 3 wstrzyknięć insuliny na dobę oraz terapii za pomocą pompy insulinowej, za paski CareSens N z 3,76 zł na 3,20 zł (o 56 groszy mniej) oraz w pozostałych typach cukrzyc z 12,07 zł na 11,21 zł (o 86 groszy mniej) za opakowanie.

Zmiany dotyczą także doustnych leków stosowanych w cukrzycy. Od kilku do kilkunastu groszy wzrasta odpłatność pacjenta za leki zawierające metforminę, m.in. Siofor, Glucophage, Symformin XR, Formetic. Szczegółowe ceny w tabeli.

 

Cukrzyca - zmiany na liście leków refundowanych od 1 maja 2019 roku

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: mojacukrzyca.org

Back to top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Rozumiem