BORNEO- TROPIKALNY RAJ NA WYSPIE

Opublikowano: 14-03-2019

Wróć do spisu artykułówBorneo to trzecia co do wielkości wyspa na świecie, podzielona na trzy stany. Kota Kinabalu jest największym miastem w prowincji Sabah we wschodniej Malezji. Miasto jest także bramą do wyspy. Na wyspie panuje tropikalny klimat. Znajduje się tam jeden z największych na świecie- las tropikalny. Borneo to jednak przede wszystkim wspaniałe bogactwo przyrodnicze – miejsce zamieszkania licznych gatunków roślin i zwierząt. To dla nich oraz dla pięknych krajobrazów, piaszczystych plaż i lazurowych wód zjeżdżają turyści z całego świata.

Gdzie,kiedy i za ile na wczasy?

Zdecydowaną domeną Borneo są atrakcje przyrodnicze – to jedno z niewielu miejsc na ziemi, gdzie możemy spotkać orangutany w ich naturalnym środowisku i jedyne, gdzie zaobserwujemy w takich okolicznościach nosacze. Tutejsze lasy równikowe zachwycają, ale niestety znikają w zatrważającym tempie. Chociaż dziewicze lasy są zastępowane plantacjami palm olejowych, w wielu miejscach można jeszcze zaobserwować ich dzikość i wyjątkowość. Najcenniejsze obszary dżungli zostały przekształcone w parki narodowe i rezerwaty przyrody.

Na wyspie również nie brakuje zabytków i interesujących obiektów architektonicznych do zwiedzania. Dużą popularnością cieszą się także ciekawe, tematyczne muzea.

Wycieczka na Borneo to doskonały pomysł dla wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu: można zasmakować tu górskiej wspinaczki ( np. wyprawy na Mount Kinabalu – najwyższy szczyt Borneo), ruszyć szlakiem fascynujących jaskiń czy zanurkować w błękitnych wodach otaczających wyspę mórz.

Przebywając w malezyjskim stanie Sarawak , warto zainteresować się tutejszymi parkami narodowymi. Najważniejsze z nich, to: Gunung Mulu National Park – widniejący na liście światowego dziedzictwa UNESCO i Bako National Park – pierwszy i najstarszy park narodowy Sarawak. Na terenie parku Gunung Mulu mieści się jaskinia o największej komorze wewnętrznej na świecie – Sarawak Chamber. Do Parku Narodowego Bako dotrzeć można tylko drogą wodną, mimo tych utrudnień (a może właśnie jest to dodatkowa atrakcja?) cieszy się on ogromnym zainteresowaniem turystów.

Miszkania do wynajęcia w Warszawie

Żal byłoby opuścić Borneo, nie poświęcając chwili uwagi lokalnym mieszkańcom wyspy. Jedną z mniejszości etnicznych zamieszkujących stan Sarawak jest lud Iban. Turysta może np. skusić się na nocleg w tradycyjnej, długiej chacie na palach (tzw. longhouse), należącej do tych słynnych… łowców głów. Dreszczyk emocji gwarantowany!

Indonezyjska część Borneo - Kalimantan to przede wszystkim ciekawe nurkowiska. Dużą popularnością pod tym względem cieszy się wyspa Kakaban (w archipelagu Derawan, u wschodnich wybrzeży Borneo), na której mieści się intrygujące jezioro pełne nieparzących meduz (Jellyfish Lake). Poza tym możemy eksplorować okoliczne rafy koralowe, a wśród nich spotkać m. in. barakudy, żarłacze rafowe czy żółwie.

Ciekawostki z Borneo

 

 

Back to top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Rozumiem